Závislosť – ako sa od nej oslobodiť

Zavislost krysi park Terapia Cesta Ivana Medvedova
“Musíte nahradiť jednu závislosť druhou.

 

Toto keď počujem, vždy ma obleje studený pot.

 

Nahradiť jednu závislosť druhou…Na prvé počutie to môže znieť ako dobrý nápad. Lenže keď to vezmeme z pohľadu energie, tak nám tam bežia súčasne dve veci: 

 

  1. Zvyšuje sa v nás vnútorný boj.

Skúste si na chvíľu zatvoriť oči a predstaviť si, že máte dajme tomu chuť zapáliť si cigaretu a namiesto toho sa pustíte behať. Čo sa deje vo vašom vnútri? Tým, že pred pôvodným nutkaním utekáte (v našom príklade doslova), zvyšuje sa napätie vo vašom vnútri. Jedna vaša časť niečo chce/potrebuje a druhá jej v tom bráni. Vnútorný konfliktný stav vám úľavu nikdy neprinesie.

 

  1. Svoju závislosť skutočne neliečime, len pred ňou utekáme.

 

Tým pádom ju budete stále veľmi silno vnímať a bude vás ovládať presne tak, ako keby ste sa jej poddávali. 

 

Závislosť je len vonkajší prejav. Poháňa ju vždy hlbšia príčina. Pokiaľ sa jej nebudete venovať, nahradením jednej závislosti druhou nič nevyriešite. Ostanete zaseknutí v područí naliehavého nutkania, stále viac vyčerpaní, neslobodní a bezmocní.

 

Závislosti sú rôzne a nepatrí sem len závislosť na alkohole a tvrdých drogách. Závislí môžete byť na jedle, nakupovaní, práci, cigaretách, ľuďoch, automatoch, internete (špeciálne sociálnych sieťach), zdravom stravovaní (to už dokonca získalo aj svoje pomenovanie – orthorexia), plastickej chirurgii a mnohom ďalšom.

 

Čo je príčinou závislosti? 

 

Existuje jeden celosvetovo známy výskum z prelomu 70tych a 80tych rokov, známy ako “Krysí park” vedený kanadským psychológom Bruceom Alexandrom.

 

Vedci chceli skúmať závislosť a tak zavreli krysy osobitne do klietok a dali im k dispozícii dve fľaše. V jednej bola voda a v druhej morfium. Krysy sa za krátku dobu stali závislými na vode obsahujúcej morfium a dopovali, kým nezomreli. 

 

Alexander si ale uvedomil, že krysy boli v klietkach samé a nemali žiadne iné rozptýlenie, len si voliť medzi čistou vodou a drogou. Tak mu napadlo pozmeniť podmienky.

 

Rozhodol sa vystavať úplný park s rozličnými farebnými hračkami, kolesami na behanie, tunelmi, najlepším jedlom a zavrel tam krysy spolu. Dal im tiež k dispozícii dve fľaše, jednu s čistou vodou a jednu doplnenou drogou. 

 

 

Výsledkom tohto experimentu bolo, že tieto krysy tiež ochutnali obe tekutiny, ale drogou naplnená voda ich zaujímala pramálo. Vo svojom krysom parku prosperovali, socializovali sa a množili, čo bolo pre vedcov veľkým prekvapením. 

 

Poviete si, že krysy nie sú ľudia, tak sa to nedá porovnávať. 

 

Možno vás bude zaujímať, že približne v tom čase bežal podobný experiment v reálnom čase – vojna vo Vietname. V nej bol podľa časopisu Time heroín dostupný “ako žuvačky” a zdokumentovaných bolo približne 20% vojakov závislých na heroíne. Obavy boli o to, čo bude s týmito závislými vojakmi po návrate domov. 

 

Výsledok bol prekvapivý. Vojaci sa vrátili domov po vyčistení od zvyškov drogy z tela a viac než 95% vojakov s užívaním heroínu jednoducho prestalo. Len zvyšných 5% sa k užívaniu vrátilo. 

 

Záverom experimentu bolo niekoľkoslovné zhrnutie:

 

“Nie je to vami. Je to klietkou, v ktorej žijete”.

 

Neskôr tieto zistenia potvrdil kanadský doktor Gabor Mate.

 

Sledoval pacientov, ktorí dlhodobo užívali drogy pod lekárskym dozorom a ľudí na ulici užívajúcich tie isté drogy. Pacienti užívajúci drogy pod lekárskym dozorom boli schopní po návrate do svojich domovov ku svojím rodinám okamžite prestať, kým ľudia žijúci na ulici by radšej zomreli, ako by mali prestať. 

 

 

Vo svojom celosvetovo oceňovanom výskume na množstve prípadov dokázal, že závislosť je bez výnimky následkom tráum prežitých v detstve. 

 

Konečný záver všetkých týchto experimentov je, že závislosť poháňa pocit osamotenia a človek v skutočnosti túži po spojení.

 

Z mojich skúseností však ani toto nie je presné.

 

Pocit osamelosti je u závislých ľudí prítomný, o tom niet pochýb. 

 

Každý však máme odlišné zážitky a pocit, pred ktorým sa snažíme ujsť, je pre každého priamo naviazaný na konkrétnu traumu, ktorú zažil. 

 

  • Pod závislosťou na jedle môže byť potreba zaplniť pocit vnútornej prázdnoty, alebo napríklad potreba nebyť príťažlivý, ak sa konkrétny človek stretol v detstve so zneužívaním.
  • Pod závislosťou na určitom človeku môž byť strach zo samoty, alebo trebárs obava z odsudzovania  spoločnosťou, ak v určitom veku nemáme partnera. 
  • Pod závislosťou na nakupovaní zvyčajne býva tiež často potreba zapĺňať vnútornú prázdnotu, prípadne pocit vlastnej nehodnoty. 
  • Závislosť na alkohole môže mať tiež rôzne príčiny. Zvyčajne sú pod ňou ťažké traumy, ako strata niekoho blízkeho a obava čeliť množstvu potlačeného žiaľu, inokedy sa ňou zaháňa pocit životného zlyhania a podobne.
  • Pod workoholizmom môže byť strach z nedostatku, pocit vlastnej nehodnoty, často je to tiež útek pred bolesťou zo straty niekoho blízkeho.

 

Dôvodov, ktoré poháňajú určitú závislosť je omnoho viac a je oveľa efektívnejšie zacieliť priamo na konkrétny motív, ktorý vás zavedie ku konkrétnej traume s ktorou potom budete môcť pracovať. Len tak sa závislosti zbavíte skutočne natrvalo. 

 

Ako spoznáte motor, ktorý poháňa práve vašu závislosť?

 

Je to jednoduché – navedie vás k nemu pocit, od ktorého si snažíte uľaviť. Ten pocit ste pocítili pár sekúnd predtým, ako ste siahli po vašom prostriedku.

 

Keď sa o tom s niekým rozprávam, veľakrát ten človek veľmi presne vie, od akého pocitu sa snaží ujsť. Ak ste na seba naladení, možno aj vám sa váš pocit spontánne vybaví. Ak nie, v procese Cesty na to máme špeciálnu a veľmi jednoduchú techniku, s ktorou si váš pocit stanovíte v priebehu pár sekúnd. Z tohto bodu sa necháme zaviesť k príčine a s ňou budeme pracovať až do bodu úplného uvoľnenia.

 

V našej spoločnosti abstinencia považuje sa za konečný bod, ktorý môže závislý človek dosiahnuť. 

 

Je však možné zbaviť sa závislosti úplne a navždy (môj kolega Tibor Oros dokonca písal diplomovú prácu na tému závislostí). V Ceste máme nespočetné množstvo reálnych prípadov, kedy klienti absolútne nemajú nutkanie siahnuť po svojej droge. Nepotrebujú sa jej vyhýbať, pretože im jednoducho nechýba. 

 

Zbaviť sa závislosti nemusí byť jednorázový proces. Ak je však na jeho konci zdravý a slobodný život, určite to stojí za to.

 

Zdroje: 

https://sk.wikipedia.org/wiki/Potkan%C3%AD_park

http://irelease.org/the-likely-cause-of-addiction-has-been-discovered-and-it-is-not-what-you-think/

drgabormate.com

https://is.muni.cz/th/386321/pedf_m/diplomka.pdf

Páčil sa ti

Článok?

Zdieľaj na Facebooku
Zdieľaj na Twitteri
Zdieľaj na LinkedIn
Zdieľaj na Pintereste

Pozri aj

Ďalšie