Je terapia Cesta vhodná pre vašich blízkych?

– – –

Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí nehľadajú pomoc pre seba, ale pre niekoho zo svojho okolia. Sú to ich príbuzní, partneri, priatelia – blízki ľudia, ktorých trápia psychické (stres, depresie, úzkosti) i fyzické problémy (únava, slabosť, choroby), z ktorých sa dlhodobo nedokážu dostať.

Ak patríte medzi nich, verím vám, že ste sami vyčerpaní a bezradní. Z vlastnej skúsenosti viem, aká náročná dokáže byť pozícia pozorovateľa. Toho, kto vidí hrozné trápenie sa blízkej osoby a nevie, ako jej/jemu pomôcť.

Možno už Cestou máte vlastné skúsenosti a pomohla vám. Možno ste ju našli a máte pocit, že práve ona je tou správnou odpoveďou a mohla by vašu blízku osobu dostať z ťažkostí

Nie je ľahké vidieť trápenie blízkeho človeka. │ Ako pomôcť? - Ivana Medveďová, terapeutka Cesty
Pri psychických problémoch je dôležité byť pre blízkeho človeka podporou. │ Ako pomôcť? - Ivana Medveďová, terapeutka Cesty

Prvoradá je podpora

V každom prípade, ak zvažujete, či cestu blízkemu odporučiť, je dôležité uvedomiť si v prvom rade jednu vec – nemá zmysel do Cesty ísť inak ako z vlastnej iniciatívy. Človek, ktorý sa do nej nepustí dobrovoľne, v nej neprežije to isté ako človek, ktorý sa slobodne rozhodol. Vždy dôležité, aby klient vnútorne cítil, že je to tá správna forma terapie a dáva mu zmysel.

Podporte ich, nech už sa rozhodnú pre akýkoľvek druh liečby. Viera má vždy významný podiel na jej úspešnosti. Cesta sa zaoberá emocionálnou stránkou liečenia – môžete im ju preto odporučiť ako doplnenie v prípade, že ich doterajšia liečba ju neriešila.

Každý sa rozhoduje sám

Hlavná zásada teda znie – netlačiť. Rozprávajte sa, predstavujte možnosti, povedzte im o knihe Cesta. Popíšte svoju vlastnú skúsenosť, ak ju máte, nesnažte sa ju však porovnávať s ich stavom. Každý z nás prežíva emócie inak, máme iné vzorce správania i myslenia. Vždy rešpektujte prežívanie a vôľu blízkej osoby. Ľudia, ktorým Cesta skutočne pomôže, väčšinou sami od seba prejavujú veľmi prirodzený záujem. Ak sa pre jej princípy nadchnú, môžete ich odkázať rovno na mňa a rada s nimi nezáväzne porozprávam.

Rovnako i vy sami mi kedykoľvek môžete zavolať alebo napísať. Vašu situáciu nikdy neberiem na ľahkú váhu a pomôžem vám, ako najlepšie viem.

Každý si musí zvoliť vlastnú formu liečby, o ktorej je presvedčený. │ Ako pomôcť? - Ivana Medveďová, terapeutka Cesty

Ozvite sa mi, ak potrebujete radu

Rada sa s s vami otvorene a nezáväzne porozprávať o čomkoľvek, čo vás trápi, či o Ceste ako takej.

Môže vás zaujímať

Sedenia robím v Banskej Bystrici a v Brezne. │ Ako pomôcť? - Ivana Medveďová, terapeutka Cesty

Ako prebieha sedenie

Porozprávam sa s vami o čomkoľvek, čo potrebujete a chcete prebrať. Vyhradíme si dostatok času na rozhovor o všetkom, čo vás sužuje a bez zbytočných odkladov nájdeme vhodný termín stretnutia.

Terapia Cesta pomáha ľuďom vyjsť z temnoty na svetlo. │ Ako pomôcť? - Ivana Medveďová, terapeutka Cesty

Terapia Cesta

Mojimi vlastnými slovami o terapeutickej liečebnej metóde, ktorá pomohla desaťtisícom rôznorodých ľudí s rôznymi duševnými i zdravotnými problémami.