Živá

Strava

Začať zdravo jesť? Zabudni! “Ja šaláty chrúmať ako taký zajac nebudem. To akože čo budem mať zo života? To ma môžeš rovno zabiť”, počula som veľakrát. 

Zmena

je nepohodlná

Nebudem sa hrať na svätú. Ani pre mňa nebola zmena stravy jednoduchá. Dá sa povedať, že bola úplne posledným riešením, ktoré by som bola kedy ochotná podstúpiť. Neuvedomovala som si jej dôležitosť, avšak vďakabohu, stihla som to “o päť minút dvanásť”. 

Chcem tým len povedať, že ťa úplne chápem. Robiť zmeny je nepohodlné. Ak ich ale neurobíme, môže sa stať, že za to časom zaplatíme veľmi vysokú cenu. 

Poďme teda pekne postupne. Ako by si vyhodnotil svoj jedálníček? Máš pocit, že sa stravuješ zdravo?

Aký je tvoj

Jedálníček?

Otázka: Čo majú spoločné naše klasické raňajky (chlebík, šunka, syr, cereálie), obed (mäso, príloha) a večera (zvyčajne niečo z vyššie uvedeného)?

Ak nepozostávali z ovocia a zeleniny, tak spoločným menovateľom je, že boli zohriate na viac ne 60°C. Čo je teplota, pri ktorej v jedle zabíjate všetky enzýmy a vitamíny. 

Z tepelne upravenej stravy teda získame minerály, živiny a niektoré ďalšie látky, ale prichádzame o životne dôležité zložky a to sú vitamíny a enzýmy. 

Špeciálne enzýmy sú veľmi dôležité: enzýmy sú katalyzátormi (spúšťačmi) KAŽDEJ telesnej reakcie.  

 

Chcel by si zmeniť stravovanie

Ale nevieš ako začať?

Telo potrebuje

kvalitnú výživu

Ak nezačneme telu dodávať kvalitnú stravu, naše bunky nedostanú potrebnú výživu, nevyhnutnú na správne fungovanie nášho tela. Potom je iba otázkou času, kedy sa v našom tzv. “domine zdravia” začnú jednotlivé kocky váľať. 

V tomto čase začneme hľadať odpovede na naše zdravotné problémy a zvyčajne sa na zdravie dívame oddelene: buď pracujeme s mysľou, prípadne s emóciami, alebo zmenou samotnej stravy a pohybom. 

Cesta za

trvalým zdravým

Trvalé zdravie stojí na troch pilieroch (myseľ, emócie a telo) a ak chceme, aby sa naše telo obnovilo a ono sa obnoviť vie, potrebujeme mu na to dať príležitosť. 

Na to, aby telo vykompenzovalo nedostatky (nedostatok živín) a škody (tráviace problémy, zanášanie organizmu škodlivinami) varenej stravy, potrebuje mať pomer živej a varenej stravy približne 80:20. Po celý rok.

Ideálny čas na aspoň postupné zaraďovanie zeleniny a ovocia do jedálnička je prirodzene z jari na leto. Telo sa tak krásne prečistí, až si potom v zime začne svoj prísun živín pýtať samo. 

Tak Čo

s tým?

Nebudem tu teraz hovoriť o tom, aby ste všetci húfne prešli na živú stravu. Nemusí byť pre každého vhodná a ani hurá systém, poďme z jedného dňa na druhý na čisto raw stravu nie je vhodný. Živá strava nemusí byť vhodná pre každého.

Moje odskúšané riešenie a záchrana života? Prvým krokom ku zdraviu, hlavne ak (možno zatiaľ) nechcete radikálne meniť svoje stravovacie návyky, sú zelené potraviny. Prečo?

– komplexnosť
– mimoriadne vysoký obsah živín
– najvyššia čistota 
– momentálne so zvyšovaním cien v obchodou dokonca mimoriadne priaznivá cena 

Je to to najkvalitnejšie, čo doma mám.

Chceš vedieť

či môžu pomôcť aj tebe?