Keď telo trpí – naučte sa poskytovať si emocionálnu prvú pomoc

Emocionálna prvá pomoc pre telo

Pri písaní tohto článku som si pôvodne hovorila, že o čom ja už budem pri téme telo písať, keď s ním treba hlavne prakticky pracovať. A teraz sa neviem zastaviť, skôr mažem, aby som vám sem nedávala príliš veľa informácií naraz a z jedného pracovného zošita sú zrazu tri v jednom. 

V predchádzajúcom článku sme hovorili o tom, že naše emócie sa nachádzajú v tele. Prostredníctvom nahrávky zdarma, ktorú tam nájdete tiež, ste mali možnosť preskúmať si, ako vám vaše emócie – vaše kontrolky, signalizujú, že do vášho pomyselného auta treba doliať olej. Dnes budeme hovoriť o poslednej z trojice myseľ, telo, emócie – o tele a prostredníctvom pracovného zošita budete môcť urobiť ďalší krok – prakticky ten svoj olej doliať. Naučíte sa poskytnúť svojmu telu prvú pomoc presne tak, ako to v danom momente bude potrebovať.

Všetko, čo robíme, hovoríme a myslíme, telo registruje. Registruje aj tú najmenšiu odchýlku od zdravého fungovania. Zdravé fungovanie nám dáva najavo príjemným pocitom a nezdravé tým, že sa cítime zle.

Predstavte si telo ako množstvo struniek, kde každá opakovaná činnosť slovo a myšlienka je pomyselná strunka.

Keď myslíme, hovoríme a konáme v súlade s našou najvnútornejšou podstatou, strunka je v poriadku, napína sa a sťahuje podľa potreby. Akonáhle ideme proti sebe, strunka sa napne.

V akých situáciách sa to prejavuje:

  • Možno chceme zrealizovať nejaký nápad, cítime, že by nás to napĺňalo, ale vnútorný hlas nás od toho odrádza, až kým si neuvedomíme, že správny moment pominul.
  • Možno nám niečo vo vzťahu (osobnom alebo pracovnom) s niekým vadí, ale my to nevyjadríme a máme z toho stály stres. 
  • Prípadne nás niekto požiada o pomoc, ale my sme unavení, alebo sami máme nejakú prácu alebo záľubu, ktorú potrebujeme, alebo chceme robiť a napriek tomu uprednostníme toho druhého a potom sme nespokojní, lebo to naše sa nehýbe.

Každé správanie voči sebe samým sebe telo registruje. Na to, že od nás potrebuje pomoc, ak mu svojím správaním vedome či nevedome ubližujeme, nás upozorňuje jediným spôsobom, ktorý dokáže – nepríjemným pocitom.

My sa ale neradi cítime zle a tak zvyčajne začneme robiť to, o čom som písala v minulom článku – začneme hľadať spôsoby, ako zmeniť to, ako sa cítime. Začneme sa presviedčať, že je vlastne v poriadku, keď toto robíme, lebo …. “oni to potrebujú”, “veď ja vlastne mám čas” a milión ďalších dôvodov, prečo je to rozumnejšie pokračovať v tomto správaní, namiesto zabezpečenia, aby sme sa MY cítili dobre.

Strunka sa napína, keď sa NEPOČÚVAME. Keď ju napíname stále, nemá sa kedy stiahnuť do pôvodného stavu a ak po dlhšom čase nejaká praskne, tak tá, ktorá je opotrebovaná najviac.

Práve tie napnuté strunky nám veľmi výrazne signalizujú, že práve toto treba uviesť do poriadku.

Ak im chceme pomôcť a dostať ich do pôvodného flexibilného stavu, stačí urobiť jeden jediný prvý krok, ktorý je spoločný pre myšlienky, slová aj činy:

Naladiť sa na svoje telo. 

Je to jednoduché. Len posuňte svoju pozornosť do tela. Okamžite to utíši myseľ, ktorá sa zrazu vráti zo svojej krajiny fantázie naspäť do reality, do prítomnosti a vaše telo s vami začne komunikovať.

Je potrebné spoznať si, čo sa v skutočnosti s vaším telom deje, keď idete proti nemu a aby ste si boli schopní poskytnúť emocionálnu prvú pomoc. Keď ideme proti sebe, častokrát si totiž vôbec nie sme vedomí rozsahu škody, ktorú si spôsobujeme. Nenechajte to zájsť až tak ďaleko. Začnite robiť nápravu už teraz.

Pripravila som pre vás 11(hovorím že som sa rozpísala) stranový praktický pracovný zošit, ktorý je vlastne tri v jednom:

  1. Prvá pomoc pre bolesti emočné – vyvolané nejakou situáciou. 

O tom hovorím v podstate stále a teraz ju budete môcť poskynúť tým častiam vášho tela, ktoré danou situáciou trpia.

Každá jedna bunka v našom tele má totiž svoje vedomie. A keďže má vedomie, môžeme s ňou komunikovať. Môžeme komunikovať s celými časťami nášho tela, vnútornými orgánmi, svalmi, tkanivami, bunkami alebo našou DNA. Môžeme dokonca komunikovať s rôznymi časťami našej osobnosti. S tými, ktoré nemáme radi, alebo s tými, ktorým zvyčajne nedávame priestor prejaviť sa (o tom nabudúce).

  1. Prvá pomoc pri chronických bolestiach. 

Možno ste už počuli výraz, že bolesti majú duchovnú príčinu. Tieto príčiny sa však často zovšeobecňujú. Príklad: nepočuješ dobre = niečo nechceš počuť. Nosíš okuliare = niečo nechceš vidieť. Často triafajú klinec po hlavičke, to áno, ale potom zostaneme prekvapení, ok, informáciu mám, ale čo s tým teraz…?

Zo skúseností s klientmi som toho názoru, že je veľmi dôležité ostať otvorený možnosti, že to tak môže a nemusí byť. Každý sme prežili rôzne traumy a v našom tele ostali poukladané na rôznych miestach. Rovnaká bolesť sa nám môže prejaviť podobným spôsobom, možno aj v tom istom mieste na tele, ale jej príčina je iná.

To isté je s telom. Dajme tomu, že vás trápia kolená. Podľa duchovných príčin sa kolená zvyčajne spájajú s nepokorou. Môže to tak byť, samozrejme a kľudne si preskúmajte aj túto možnosť. Ale ak sa naladíte na tie vaše, u vás to môže byť inak. Čo ak vo vašich kolenách je skôr pocit neukotvenosti, nepevnej pôdy pod nohami a oveľa presnejšie to odráža vašu momentálnu situáciu, kedy neviete, kam so svojím životom smerujete?

  1. V treťom vám dávam jednu špecifickú techniku pre telo – na uvoľnenie napätia. 

Táto technika funguje na akékoľvek napätie – na napätie v určitom momente a aj na chronické. Ja ju využívam pri práci s mojimi klientmi na sedeniach, aj sama podľa potreby a je vynikajúca. A ak ma sledujete dlhšiu dobu, už viete, že vám neponúknem predýchavať napätie (čo je častokrát len prefíkane zamaskovaná ďalšia forma potláčania) ale niečo naozaj praktické, použiteľné a hlavne funkčné.

Stiahnite si tento pracovný zošit, vyskúšajte a dajte mi vedieť, ako vám to bolo nápomocné. Prípadne ak budete mať doplňujúce otázky, pýtajte sa.

Máte vlastnú techniku, ktorá vám funguje? Podeľte sa o ňu v komentároch, pomôžete tak tým, ktorých trápi to isté, čo vás. 

A samozrejme, ak poznáte niekoho, komu by to mohlo pomôcť, odporučte mu to, zdieľajte, možno to pomôže aj jemu.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Páčil sa ti

Článok?

Zdieľaj na Facebooku
Zdieľaj na Twitteri
Zdieľaj na LinkedIn
Zdieľaj na Pintereste

Pozri aj

Ďalšie